fbpx

PAPATYA

Papatya


Ne zaman “seviyor, sevmiyor” diye bir cümleye başlasak hepimizin aklına papatyalar gelir. Papatya falının bilimsel bir doğruluğu olmasa da hepimiz hayatımızda en az bir kere papatya falına bakmışızdır. Sıcak havaların habercisi zarif papatyalar bazı zamanlar seviyor sevmiyor diye aşk falımızda, bazı zamanlar saçlarımızda taç, bazen ise vazolarımızda yerini alır. Peki bu papatya nerede doğmuştur, nasıl hayat bulmuştur?

Papatyagiller (Asteraceae) familyasında sınıflandırılan Anthemis, Matricaria, Bellic, Leucanthemum ve Tripleurospermum gibi farklı cinslerden bitki türlerine verilen ortak addır. Fakat papatya deyince ilk akla gelen kırlarda yetişen, baş kısmı genel olarak küçük, sarı ve beyaz renkte olan kır papatyalarıdır. Papatya köken olarak Antik Mısır, Roma ve Yunanistan uygarlıklarına kadar dayanır. Ana vatanı Türkiye’dir. Mayıs-Ağustos aylarında kendini gösteren papatya bahçelerde, yol kenarlarında, tarlalarda, parklarda, kırlarda kısacası hayat bulduğu her ortamda yetişir. Bileşikgiller familyasından olup 20-60 cm boyunda narin yapılı bir bitkidir. Sapları yuvarlak ve tüysüzdür. Yaprakları kanat şeklinde, oldukça narin ince, iplik gibi ve koyu yeşil renktedir. Ortada sarı tüpsü çiçekleri ile bunların çevresinde beyaz ya da sarı renkli dilsi çiçeklerinden oluşur.

Papatya diğer çiçeklerin arasında temiz kalbin ve sevginin simgesi olarak karşınıza çıkar. Sevdiğinize hediye olarak gönderebileceğiniz zarif bir çiçek türüdür. Saflığın da temsilcisi olan papatya buketi ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Sizde sevdiklerinizi mutlu etmek istiyorsanız, Ayaflower Çiçek & Tasarım ile en güzel çiçek buketleri, kutuda çiçek tasarımları İzmir Online Çiçek Sitesi ile sipariş verebilirsiniz. İzmir aynı gün hızlı bir şekilde teslim imkanı ile sevdiklerinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.

Takip edilen
Open chat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by