Orkidelere Nasıl Bakılır

Orchidaceae olarak da bilinen orkideler, büyük, uzun ömürlü çiçekleri ve canlı renkleri nedeniyle en güzel çiçeklerden biridir. Beyaz, pembe, eflatun, mor ve sarı tonlarda bulunabilirler. Orkideler bereketi, zarafeti ve aşkı sembolize eder. En popüler orkide türlerinden biri, güve orkide veya phalaenopsis orkidedir. Bu çeşit, yılda bir ila iki kez çiçek açar ve çiçekler iki ila üç ay sürer. Diğer popüler orkide türleri, yılda bir ila iki kez çiçek açan ve bir aydan biraz daha uzun süren çiçekleri olan dendrobium ve oncidium orkidesidir. Bir orkide sahibiyseniz veya bir orkide hediye etmek istiyorsanız, bu çiçeğin gerektirdiği bakımı bilmek önemlidir. Orkidelere nasıl bakılacağını öğrenmek için orkide rehberimizi takip edin. Toprak tavsiyesinden sulama ipuçlarına kadar, orkidenizi canlı ve sağlıklı tutacak önerilerimiz var.

Orkide Nasıl Yetiştirilir

Dünyada 20.000’den fazla orkide türü vardır ve büyümeleri birkaç faktöre bağlıdır. Uygun saksı, toprak tabanı, sulama ve ışıklandırma, bir orkidenin büyümesi için hayati öneme sahip bileşenlerdir.

Saksı

Orkideniz bol drenajı olan bir saksıya dikilmelidir. Fazla suyun tamamen boşaltılmasını sağlamak için saksınızın dibinde drenaj delikleri olmalıdır. Orkideniz bu özelliğe sahip olmayan bir saksıda gelirse, onu dranaj delikleri olan bir saksıya yerleştirmeniz gerekir.

Toprak

Orkideler çabuk drene olan toprağa ekilmelidir. Yosun bazlı veya kabuk bazlı karışımın kullanılması önerilir. Hangisini seçtiğinize bağlı olarak, orkide bakımı değişecektir. Kabuk bazlı karışım, suyun hızlı bir şekilde süzülmesini sağlar, bu nedenle orkidenizi daha sık sulamanız gerekir. Yosun karışımı daha fazla su tutar, böylece sulamalar arasında daha uzun süre olabilir.

Sıcaklık

Orkide en iyi 16-24 santigrat derece çevrede büyür. Bu makul sıcaklıklar, biraz hava sirkülasyonu ile birlikte, orkidenizin büyük, güzel çiçekler yetiştirmesine izin verecektir.

Işık

Orkideler mümkünse güneye veya doğuya bakan bir pencerenin yakınında tutulmalıdır. Çok fazla ışığa ihtiyaçları var, ancak doğrudan ışığa ihtiyaçları yok.

Sulama

Orkidenizi ne sıklıkla suladığınız, ikliminize, nem seviyenize ve saksı ortamınıza bağlı olacaktır. Orkidelerin genellikle birkaç günde bir sulanması gerekir. Orkideleri sulamak söz konusu olduğunda, en yaygın hata onları aşırı sulamaktır. Kök çürüklüğü, bu bitki türünde yaygın olarak bulunan bir hastalıktır.

*Aşırı sulamadan kaçının

Fazla sulamayı önlemek için orkidenizi toprağın ne kadar ıslak hissettiğine göre sulayın. Birkaç parmağınızı yavaşça toprağa itin ve ardından çıkarın. Üzerlerinde nem hissederseniz, orkidenizi sulamanıza gerek yoktur. Nem hissetmiyorsanız, ıslatılması gerekir. Bitkinizin suya ihtiyacı olup olmadığını takip etmenize yardımcı olmanın bir başka yolu da şeffaf bir saksıya koymaktır. Şeffaf bir kap yoğuşmayı gösterecek ve yoğuşma olmadığında su verme zamanı gelmiştir.

Nemlendirme

Kuru bir iklimde yaşıyorsanız veya klimalı bir eviniz varsa, orkidenize günlük olarak bir sis vermeniz gerekebilir. Evinizde% 40-60 nem varsa buna gerek yoktur. Ancak% 40 nemin altındaki herhangi bir şey için, orkidelerin her gün bir sprey şişesiyle buğulanması önerilir.

Çiçek Açtıktan Sonra Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkidenin güzel çiçeklerinin tadını çıkardıktan sonra, sağlıklı kalması için sulamanız, beslemeniz ve budamanız gerekecek. Orkidenizi taze yetiştirme ortamında (ağaç kabuğu veya yosun toprağı) saklamanız önerilir. Bu, bitkiye yeni besinler ile taze bir başlangıç sağlayacaktır.

Gübreleme

Gübre, uykuda olan orkidenizde yeniden çiçek açmayı teşvik etmek için çok önemlidir. Bitkiyi çeşidine bağlı olarak haftalık veya aylık dengeli bir ev gübresiyle, gübreleyerek beslemeniz gerekecektir.

Budama

Bir çiçek kuruduktan sonra sap budanmalıdır. Eski çiçek başaklarını sapın dibine yakın bir yerde kesebilirsiniz. Bir orkidenin aynı gövdede yeniden çiçek açması nadirdir.

Tekrar Çiçeklendirme

Orkidenize talimat verildiği gibi bakarsanız, altı ila dokuz ay içinde bir yeniden çiçeklenme görmelisiniz. Orkide çiçek açmıyorsa, bunun nedeni muhtemelen şu sekiz nedenden biridir:

  1. Yetersiz ışık
  2. Çok fazla ışık
  3. Yanlış sıcaklık
  4. Çok fazla veya çok az gübre
  5. Yeniden yerleştirilmesi gerekiyor
  6. Yanlış sezon
  7. Çok az su
  8. Çok fazla su

Orkidelerin nasıl yeniden çiçekleneceğini bilmek, pratik gerektiren bir beceridir. Sorunun kaynağını bulmadan önce bu faktörlerden birkaçını test etmeniz gerekebilir.

Orkideler Ne Kadar Zaman Yaşarlar?

Orkideler uygun bakımla yıllarca ve hatta on yıllarca yaşayabilir. Bir orkidenin yaşam döngüsü, bir ilk çiçeklenme (genellikle sonbaharda), bir uyku dönemi ve bir yeniden çiçeklenme döneminden oluşur. Orkideye iyi bakılırsa, o zaman birkaç ayda bir uyku ve yeniden çiçek açma aşamalarını tekrar eder.

Artık orkidelere nasıl özen göstereceğinizi bildiğinize göre, güzel orkide bitkilerimizi inceleyin ve eviniz için bir tane bulun.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü