Sardunya Çiçeği

Sardunya bitkisi yaz aylarında çiçek açar ve bitki büyürken sürekli bir sulamaya ihtiyaç duymaz. Hem kapalı alanda hem de açık alanda yetişebilen canlı renkleri ve ayırt edilebilir kokusuyla birçok sardunya çeşidi mevcuttur. Sardunya bitkisi yaz aylarında çiçek açar ve bitki büyürken sürekli bir sulamaya ihtiyaç duymaz. Hem kapalı alanda hem de açık alanda yetişebilen canlı renkleri ve ayırt edilebilir kokusuyla birçok sardunya çeşidi mevcuttur. Çoğu kimse sardunya bitkisini ya evinde ya da ofisinde dekorasyonu güzelleştirmesi ve ayrı bir hava katması için yetiştirmeyi tercih eder. Kırmızı, beyaz, açık pembe ve mor taç yaprakları ile süslü güzel demetleri sayesinde odanızın gerçekten canlı ve hoş bir görünüme sahip olmasına katkıda bulunur. Az-orta miktarda güneş ışığı ve oldukça kolay olan bakımı ile bahar ve yaz aylarında çiçek açışını izlemeye hazır olun.

Sardunyalar, iç ve dış mekânda veya tarla koşullarında yetiştirilebilir. Sardunyaları dış mekânda yetiştiriyorsanız gece sıcaklıkların 13°C’nin altına düşmeye başladığı yaz sonunda veya sonbahar başlarında iç mekâna taşımalısınız. Yılın daha sıcak aylarında güneşli bir yerde dış mekânda da yetiştirebilirsiniz. Maksimum çiçeklenme için bitkileri 6-8 saat güneş ışığı alacakları bir alana yerleştirmelisiniz.

Saksı toprağı organik madde bakımından yüksek olmalıdır. Sardunyalar açık havada yetiştirilirken eşit miktarda toprak, turba, perlit içeren saksı toprağına ve iyi drene olan toprağa ihtiyaç duyarlar. İyi bir drene ile kök çürümesinin de önüne geçebilirsiniz.

Sardunyanızın yeterli neme sahip olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Nem durumuna göre haftada bir kere sulama yapmak yeterli olacaktır. Sulama için en uygun zaman sabah saatleridir.

Sardunya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Sardunya bitkisini çoğaltmak oldukça kolaydır. Bitkinin köklerinden çıkan yeni sürgünler toprağın üzerine doğru çıkar ve yeni bitkiler meydana getirir. Bu yeni bitkiyi kökten ayırarak ve yeni saksılara dikerek sardunyanızı çoğaltabilirsiniz.

Bunun dışında 2 yöntemle daha sardunya çoğaltabilirsiniz. Birincisi tohumla çoğaltmadır. Sardunyalar kolayca tohumdan çoğalabilirler. Diğer yöntem ise bitkinin uzayan dallarının kesilerek saksıya direk ekilmesi ile gerçekleştir. Bu işlemi yapmak için kış sonu, ilkbahar başı uygundur.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü