Teraryum Bakımı

Teraryum Nasıl Bakılır?

Teraryumların çeşitlerine göre bakım ve ihtiyaçları da farklılık göstermektedir. Sukulent ve kaktüs bitkiler kullanılarak hazırlanmış teraryumların bakımı ise kolaydır, ancak dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası vardır. 

Işık 
Sukulent ve kaktüslerin bolca güneş ışığına ihtiyaçları vardır.  Bu sebeple teraryumlar için aydınlık ortamlar idealdir. Burada dikkat edeceğimiz konu, güneş ışınları doğrudan teraryumun üzerine gelmemesi gerekmektedir. Cam fanusun üzerine gelen ışınlar yakıcı olduğu için kısa bir süre sonra teraryumun içerisindeki sukulent bitkiler zarar görecektir. Ayrıca aşırı buharlaşma nedeniyle teraryumun içi çabuk kuruyacaktır.

Sulama
Sukulentler yapıları gereği yapraklarında su depolayan bitkiler oldukları için çok fazla su ihtiyaçları yoktur. Teraryumlara kontrollü bir şeklide su verilmesi gerekmektedir. Verilen suyun miktarı ve sıklığı önemlidir. Eğer aşırı su verirseniz sukulent bitkileriniz çürümeye başlayacaktır. Az miktarlarda ara ara su vermek daha sağlıklı olacaktır.

Gübre ve Besin
Teraryumların içerisinde bulunan sukulentlerin çok fazla besin ihtiyaçları yoktur. Sukulent bitkilere gübre verildiği takdirde aşırı büyüme ve form bozukluğu gerçekleşmektedir.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü