Teraryum Nasıl Yapılır

Son yılların en moda çiçek tasarımlarından teraryumları siz de en az bizim kadar beğeniyor, evde, kendinizin yetiştirdiği teraryumlarınız olsun istiyorsanız bu yazımızı dikkatle okuyun.

Evde kendi teraryumumuzu kendimiz yapıyoruz, sadece kendimize değil sevdiklerimize bile hediye olarak teraryum tasarlayıp hediye ediyoruz.

O zaman teraryum nasıl yapılır adım adım öğrenme zamanı!

Teraryum, aslında kelime anlamı itibariyle “toprak akvaryum” anlamına gelen, içinde tam anlamıyla minyatür ve doğal bir alan oluşturulan bitki yetiştirme sanatıdır desek yeri. Son yıllarda ülkemizde de epey popüler olan teraryumlar, aslında dünya çapında çok uzun zamandır bilinen ve ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen güzel çiçek tasarımlarındandır.

İçerisinde minik bir ekosistem oluşturulan özel kaplarının içindeki bu bitkileri daha yakından tanımak ve hatta bir teraryum sahibi olmak isterseniz işe onu daha detaylı tanıyarak başlamanız gerek tabii.

Evde kendi teraryumunu kendi yapmak isteyen ama bitkiler hakkında da pek bilgisi olmayanların ilk bilmesi gereken teraryumda her türlü bitkinin yetişmeyeceğidir. Yukarıda da söylediğimiz gibi teraryum özel kaplarda, cam fanuslarda minik bir ekosistem yaratmak anlamına geldiğinden oluşturulan bu alan tabii ki her bitkinin uyum sağlayabileceği bir alan olmuyor.

Bu nedenle teraryum yapımında seçilecek bitkilerin doğru bitkiler olması büyük önem taşıyor. Teraryumlarda kullanılacak bitkiler ikiye ayrılıyor. Suyu az isteyen kaktüs ve sukkulent bitkiler ve suyu seven yapraklı bitkiler. Eğrelti otu, arapsaçı, fitonya, japon şemsiyesi, minyatür menekşe, selaginella, pilea ve peperomia. Teraryumda yetiştireceğiniz bitkinin nemli ortamlara uyum sağlayabiliyor olması, güneş ışığını doğrudan almayı sevmemesi önemli.

Hazırlayacağınız teraryum için hangi bitkilerin uygun olan bitkileri seçerek malzemeleri bir araya getirelim. Bu aşamada devreye önce zevkiniz giriyor tabii. Evinizde bakmak istediğiniz teraryum için kullanacağınız özel kabı, bitkileri ve dekorasyon malzemelerini zevkinize göre dilediğiniz gibi seçebiliyorsunuz.

Teraryum malzemeleri ve hazır tasarım teraryum çeşitleri için www.ayaflowerdesign.com , online teraryum sipariş sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Teraryum Malzemeleri

Dilediğiniz şekilde, cam, şeffaf fanus, kavanoz ya da farklı bir kap

Teraryum bitkileri (kaktüs, sukkulent, eğrelti otu, arapsaçı, fitonya, japon şemsiyesi, minyatür menekşe, selaginella, pilea ve peperomia.)

Yosun (doğal ya da şoklanmış yosun)

Çakıl taşı

Torf

Aktif karbon

Uzun cımbız (Dar ağızlı bir kap kullanacaksanız)

Sulamak için sprey uçlu bir şişe

İstediğiniz dekoratif süsler.

Adım Adım Teraryum Yapımı

1. Teraryum için kullanacağınız cam kabı güzelce yıkayın, durulayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Üzerinde tek bir su damlası bile kalmayana dek güzelce kurutun. Tamamen kuruyan kabın en alt kısmına çakıl taşlarını aynı sevide olacak şekilde koyun. Çakıl taşları tabanda biriken suların bitkilerin köklerini çürütmesine engel olacaktır.

2. Çakıl taşlarının üzerine ufak parçalar haline getirdiğiniz aktif karbonu yayın. Bu malzeme, kabın içinde oluşabilecek bakterilerin oluşmasını engelleyecek, teraryumunuzun böceklenmesine izin vermeyecektir.

3. Aktif karbondan sonra kabın içine torf toprağı ilave edin ve üzerine hafifçe bastırın. Organik maddeler bakımından zengin bu toprak bitkinizin sağlıklı bir şekilde yaşaması için en uygun toprak olacaktır.

4. Yerleştirdiğiniz torfun üzerine ekeceğiniz bitki sayısı kadar hafifçe çukurlar açın. Ardından bitkilerinizi köklerine zarar vermeyecek şekilde bu çukurlara güzelce yerleştirin. Kenarlarına da toprak gelecek şekilde bitkilerinizi toprağa sabitleyin. Bitkilerinizi yerleştirdikten sonra sprey şişeyle hafifçe sulayın ve toprağın nemlenmesini sağlayın.

5. Minik oyuncaklar ve dekoratif süslerle, yosunlar ile teraryumunuzu dilediğiniz gibi süsleyin.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü